Podglądamy zmiany w BIK – #1 Luty 2015

Dzisiaj chciałem zacząć nowy cykl polegający na co miesięcznym podglądaniu zmian w BIK, w tym zmianie Scoringu czyli wartości punktowych wiarygodności kredytowej przypisanej do obywatela. Cykl planuje na 5 lat do czasu spłaty wszystkich obecnych kredytów. Co 2 miesiące będę też wnioskował o „kredyty” czy „limity w koncie” w rożnych bankach by wyznaczyć ich wpływ na ranking oraz by zobaczyć ich efekt na scoringu.


Zaczynamy od wartości punktowej na dzisiaj:

Teraz przejdźmy do listy zobowiązań w postaci podsumowania.

Dwa kredyty to:
- kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy.
Kwota zobowiązania w podsumowaniu jest kwotą należna bankowi wraz z odsetkami należnymi. Jak rozumiem zawiera kwotę kredytu/kwotę do spłaty powiększona o należne odsetki do końca kredytu.

Pozostałe trzy zobowiązania:
to 2 limity w koncie po 10tys i karta kredytowa. z limitem 11900zł
(pozostałe 11tys PLN to rozłożone na raty zadłużenie karty)

Tutaj mamy już konkretne podsumowania w raz ze stanem spłat. Jak widać powyżej
Suma zobowiązań, to suma kredytu 204.830zł z dnia podpisania umowy.
Suma kwoty do spłaty, to kwota samego kapitału pozostałego do spłaty 164.716zł

Co ciekawe suma Zobowiązań z podsumowania 253.249zł nie jest zgodna z sumą,. wynikającą z podsumowania szczegółowego 204.830zł. Pytanie do BIK już poszło z czego wynika różnica.

Aktualizacja: BIK poinformował iż w podsumowaniu znajdują się zobowiązania wraz z odsetkami, podczas gdy w szczegółach jest tylko kwota zobowiązania z dnia umowy i przedstawia kwoty udzielonego kredytu.

Stosunek kwoty kapitału do spłaty do zobowiązań z dnia umowy stanowi
80,4% (wynik robi głownie kredyt hipoteczny spłacony w 30%)

Na koniec coś, co w jakimś sensie może wpływać na scoring, czyli zapytania o kredyty złożone przez banki do BIK. W ostatnim miesiącu widzimy dwa takie wpisy.
1) Mbank wniosek złożony przeze mnie o zwiększenie limitu w koncie z 10 na 15 tys….. Bank zaoferował 10100zł . Odrzuciłem wniosek, ale informacja w BIK zostaje iż zapytanie było.
2) Alior tu ciekawszy przypadek wnioskowane było 30tys a później 80 tys w celu refinansowania. Jak widać Alior w zapytaniu do BIK raportuje zawsze wniosek o 1000zł. Podobny wniosek widać też w 2014r.

Do zobaczenia za miesiąc.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

2 Responses to “Podglądamy zmiany w BIK – #1 Luty 2015”

  1. Bardzo ciekawy szablon bloga. Samemu robiony czy to templatka?

  2. admin napisał:

    Templatka ale przez kilka lat sporo grzebałem w kodzie zmieniając pewne rzeczy