Ipopema m-INDEKS FIO.

Wczoraj obiecałem krótki wpis o funduszu bijącym rynek poprzez replikowanie indeksu. Kolejny raz zresztą sprawdza się stare dobrze przysłowie iż indeks będący benchmarkiem jest trudny do pobicia bo w indeksie są zwycięscy. A spadające gwiazdy są z niego usuwane.
Wśród wielu indeksów warszawskiej giełdy to mWIG40 ma najlepsze wskazania w okresie ostatnich 3,5,10 lat co da się łatwo wytłumaczyć ale to temat na inny wpis. Popatrzmy na wykres tego indeksu na tle reszty indeksów.

Wykres indeksu WIG, WIG20, mWIG40

Nawet po uwzględnieniu indeksu WIG20TR czyli WIG20 z dywidendą, który możemy kupić jako ETFW20L to wyniki indeksu mWIG40 są dużo lepsze. Z drugiej strony patrząc na wyniki funduszy inwestycyjnych otwartych, inwestujących w Małe i średnie spółki to nie jest dobrze.

Przykładowo mWIG40 za ostatnie 3 lata dał 43,5% (na dzień 16.02.2015) . Podczas gdy z 23 funduszy akcji małych i średnich spółek lepiej od tego indeksu wypadły tylko 4 fundusze (tak naprawdę poza Ipopema m-INDEKS to tylko Pioneer i KBC 2 typy jednostek).

Zestawienie stóp zwrotu za 3 lata funduszy Małych i srednich Spółek

W okresie ostatniego roku średni wynik mWIG40 to -0,67% a fundusze bijące ten wynik to tylko dwa rodzaje jednostek funduszu PKO TFI MiŚS i znów Ipopema m-INDEKS oraz ING MiŚS. Zwracam uwagę, że nie ma wśród nich poza Ipopemą m-INDEKS, żadnego funduszu z poprzedniego zestawienia.
Zestawienie stóp zwrotu za 1 rok funduszy Małych i Średnich Spółek

Z związku z tym nasuwają się trzy wnioski:
1) Skoro trudno pobić indeks giełdowy to się do niego dołączmy.
2) Fundusz odwzorowujący indeks jest zdecydowanie efektywniejszy niż aktywne zarządzanie portfelem.
3) Wybranie nawet najlepszego funduszu w danym roku, nie gwarantuje iż po 3 latach fundusz z lidera stanie się outsiderem. Dobór spółek do portfela to tylko „magia” zarządzającego. Szczególnie iż rozstrzał wyników funduszy z kategorii MIŚS za ostatnie np 3 lata jest od 3% do 64% (kolejny 47%).

W związku z tymi wnioskami chyba logiczniej będzie zawierzyć naśladowaniu indeksu bo jest bardziej zobiektywizowany i pokazuje średnią rynkową, a w tym wypadku jest w 20% najlepszych wyników.
To z kolei oznacza ze biorąc „indeks” mamy 80% szans na lepszy wynik, niż „ślepe losowanie funduszu”.

Należy się jednak pewne uwaga. W prospekcie funduszu jest tylko obietnica naśladowania indeksu i utrzymywania procentowego składu indeksu o różnicy nie większej niż 2,5% udziału między funduszem a wartością tej spółki w wadze tworzących indeks grupie 40 spółek. Dzięki dosyć pasywnej roli zarządzającego który mniej lub bardziej wiernie dobiera portfel na kształt indeksu to koszty całkowite funduszu wynoszą od ok 2% dla jednostek A do 2,6% dla jednostek B (na podstawie Sprawozdania Finansowego, o typach jednostek A/B nieco niżej) . Wycena w podanych powyżej przykładach dotyczy jednostek A, przy których są mniejsze o około 0,5% koszty zarządzania (jednak wymaga pierwsza wpłata to 200tys. złotych) niż jednostek B. Stopa zwrotu jednostki B za ostatni rok jest na poziomie -0,96% podczas gdy jednostka A -0.36%. Co stanowi 0,6 p.p

Można więc powiedzieć iż jednostki B dostępne już od 100zł (pierwsze wpłata i dopłaty) np za pomocą SFI mBanku mają wynik o około 0,6 p.p gorszy od jednostek A i plasują się tuż poniżej wyniku samego indeksu mWIG40 który za ostatni rok wynosił -0,67%.

Podsumowując fundusz jest interesująca alternatywą dla osób akceptujące duże ryzyko inwestowania w sektor średnich spółek.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

3 Responses to “Ipopema m-INDEKS FIO.”

  1. pawel napisał:

    przydalby sie parasol dla tego funduszu. lepszym rozwiazaniem bylby etf tam mozna przynajmniej w ike schowac sie. szkoda ze lyxor wprowadzil tylko 3

  2. admin napisał:

    Oczywiście ETF na mWIG40 byłby fajnym instrumentem i pewnie zabiłby sensownośc tego funduszu ale jak się nie ma co się lubi to sie lubi co jest.

    Dziwne jest iż świat wie, iż indeksy biją fundusze to zarówno ETFy jak i np ten fundusz mają aktywa „symboliczne” w skali rynku czyli zupełnie inaczej niż w cywilizowanych krajach.

  3. Jaki parasol? Tak poza tematem wie ktoś z Was Mędrcy dlaczego ucichło o polskiej wirtualnej walucie plncoin?