„Wojna z długiem” Krok 1: Identyfikacja i inwentaryzacja wroga.

Gdy życie kopnęło nas w dupę… czas brać się do roboty. Pomijając sam fakt ,że długi biorą się z niczego i same rosną to do rozpoczęcia wojny musimy znaleźć w sobie motywację. Wcale nie technika obsługi długu jest najważniejsza, a sama chęć pozbycia się pasożyta odsetkowego. To odsetki są tymi straconymi pieniędzmi które pakujemy w „grube bankowe świnie”. W celu zwiększenia motywacji traktujmy dług, banki, kredyty jak swoich wrogów. Można śmiało się wyzywać i obrażać jeśli to naszej głowie pomoże sprawę traktować serio.

Najlepszą motywacją jest zamiana myślenia w swoim własnym mózgu. Trzeba uzmysłowić sobie iż „odsetki i koszty obsługi długu” to stracone pieniądze. By wyobrazić sobie stratę tak by nas ZABOLAŁO i dodało amunicji do walki z wrogiem, trzeba stratę odsetkową zamienić na rzeczy nam bliskie lub nasze marzenia. Jeśli uświadomimy sobie iż same odsetki roczne generują stratę dwutygodniowej wycieczki rodzinnej do Afryki to nas zaboli. Jeśli uświadomimy sobie iż odsetki i to bez zmiany wielkości długu, pozbywają nas dobrego samochodu to nas ZABOLI. I tak ma własnie być. DŁUG MUSI BOLEĆ. By zacząć wojnę musimy wiedzieć z kim nam przyjdzie walczyć i zacząć od inwentaryzacji tego bajzlu, którego SAMI narobiliśmy.

Zestawienie te musi zawierać trzy najważniejsze informację. Wielkość długu (kapitału) oraz koszt jego obsługi w tym wielkości spłat wymaganych w ciągu najbliższych 30 dni. Zrobienie takiej tabelki oraz oszacowanie możliwości finansowych na jego obsługę, już w następnym kroku przypasuje nas do jednej z trzech kategorii dłużników.

Zestawienie mojego długu.

Nazwa zobowiązania Kwota kapitału Kapitał wymagany
do spłaty w ciągu 30 dni
Odsetki wymagane
do spłaty w ciagu 30 dni
liczba rat do spłaty
Kredyt ratalny 170,66 84,07 2,55 2
Kredyt ALOP 10145,5 144,64 102,90 53
Kredyt Citibank 40424,24 493,16 467,84 56
Karta kredytowa
Citibank
11355,25 397,59 114,26
Limit w koncie
Mbank
9800 - 99
Limit w koncie
Credit Agricole
10000 - 73,29
Znajomi/Rodzina 4000 - -
Razem 85895,65 1119,46 859,84

Teraz musimy się zastanowić jaką kwotę na DZISIAJ możemy przeznaczyć na realizację zobowiązań
Nazwijmy to sumą X
Typ dłużnika:
1) Jeśli suma „X” jest mniejsza od wartości odsetek to:
Jesteśmy w dupie….. nie stać nas nawet na spłatę odsetek.
2) Jeśli suma „X” jest większa od wartości odsetek ale mniejsza od łącznych zobowiązań kapitałowych i odsetkowych na 30 dni w przód to
Ciemność widzę….. . Stać nas na odsetki, ale nie na spłatę kapitału.
3) Jeśli suma „X” jest większa od wartości odsetek i większa od łącznych zobowiązań kapitałowych i odsetkowych na 30 dni w przód to
1 miesiące bez dochodu i jesteśmy w dupie. Stać nas na spłatę zobowiązań ale jeden mały problem z dochodem i robi problem.

W następnej części postaramy się dowiedzieć co każda z grup powinna robić NATYCHMIAST.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

4 Responses to “„Wojna z długiem” Krok 1: Identyfikacja i inwentaryzacja wroga.”

 1. Z długami to jest tak że lepiej ich nie mieć. Przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania , każdy powinien się dwa razy zastanowić czy da radę to spłacić, mieć przygotowany plan B na wypadek nagłych zdarzeń losowych jak np utrata pracy na kilka miesięcy. Kredyt jest zaciągnąć łatwo , trudniej go spłacić.

 2. mistral napisał:

  Czy mógłbyś przybliżyć jak wygląda Twoja aktualna sytuacja z aktywami / portfelem?
  Tzn. gdzie masz ulokowane środki, co na Ciebie pracuje etc.

  pozdrawiam

 3. admin napisał:

  Jestem na dziś golasem :) ale damy radę :)
  Tak naprawdę to przez te 3 lata niewiele rynek się zmienił wciąż polecam:
  - obligacje korporacyjne
  - ETFy i fundusze indeksowe
  - 10% w fundusze absolutnej stopy zwrotu…
  (kasyno z zaufaniem do zarządzających)

 4. [...] też:' Podglądamy zmiany w BIK Luty 2015 Walka z długiem Wypowiadamy wojnę długom Identyfikacja długu Oszczędzanie Moja historia finansowa Ogarnij swój budżet Dług to Twój wróg !! [...]