Z ostatniej chwili: Awaria w Alior Banku

To co robi Alior jest działaniem w systemie „panic level”, widać to dobrze po sposobie zarządzania i modyfikacji komunikatu o awarii dokonywanymi „w locie” i na gorąco. Taki oto komunikat zamieszczony był w serwisie transakcyjnym o 13:20 Przepraszamy, system pracuje w trybie off-line. Dane nie uwzględniają operacji wykonanych po godz. 15:47 dn. 07-11-2010 . Pal licho system bankowy, posiadacze derywatów w tym kontrataków terminowych, jest odcięta od systemu giełdowego. Rachunki maklerskie nie są dostępne nawet w trybie offline.
W tym momencie 13:40 strona WWW jest w ogóle nie dostępna. Oczywiście dodzwonienie się do jakiegoś białka, jest obecnie nie możliwie.O 13:50 strona WWW znów dostępna, ale jedynie z komunikatem o awarii. Z „tajnych informacji” wynika iż awaria miała miejsce jednak dzisiaj, wbrew pierwszemu komunikatowi a komunikat o braku transakcji od 15:47 to próba odtworzenie z kopii zimnej do której zapewne myślano „dokręcić” z kopi transakcyjnej juz pojedyncze transakcje od tej godziny do momentu awarii. Czekamy na komunikat banku. Wygląda na totalny colaps systemu. Obecnie 14:00 komunikat po raz 4 zmienił treść i nabrał sformatowanego wyglądu.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że portal Alior Banku jest niedostępny.
Obecnie trwają prace nad przywróceniem jego pełnej funkcjonalności.
Bardzo przepraszamy za wynikające z tej sytuacji niedogodności.
z poważaniem
Zespół Alior Banku

Informatycy bankowi zastosowali ciekawy manewr. Przekierowali domenę główna na poboczny serwer emitujący „przeprosiny o awarii” Oto rzeczywisty URL http://video.aliorbank.pl/przepraszamy.html. Mają spokój na czas odtwarzania danych. Dziwi nieco iż padł zarówno serwis informacyjny www, jak i serwis transakcyjny , który nigdy nie jest fizycznie na tych samych serwerach. Świadczy to o poważnym problemie.
Serwisy pod adresami www.alior.pl jak i www.aliorbank.pl maja różne IP od „serwera zastępczego” z którego emitowany jest komunikat”. Wszystkie jednak stoją w tej samej sieci, co wyklucza kwestię łączy IP.

14:25 Wróciła strona informacyjna. Próba przejścia do logowania kończy się komunikatem.
Przepraszamy. System Bankowości Internetowej jest chwilowo niedostępny.
Trwają prace nad przywróceniem jego pełnej funkcjonalności.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

14:40 Pojawiła się możliwość logowania wraz z maskowanym zapytaniem o hasło.
Podanie hasła nic nie daje, strony otwierają się powoli….. ciężko ocenić na ile stan rachunku jest online. Zniknęły mi „papiery” w tym kontrakty. Stan rachunku uwzględnia nocne odsetki O/N.
14:45 Wróciły „papiery” wygląda ,że po awarii. System działa ślamazarnie co zasadniczo nie dziwi, każdy sprawdza. Póki co brak dostępu do notowań giełdowych NOL „nol.aliorbank.pl:443″.
15:00 Wróciły notowania ale ….. są na godzinę 14:44:57 i stoją w miejscu. Awaria nie okazała się aż tak straszna jak można był się spodziewać. Ale radzę jednak obejrzeć uważnie swoje konta czy wszystko jest ok. No i czekamy na notowania bez opóźnień i online. Ale to już kosmetyka.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

One Response to “Z ostatniej chwili: Awaria w Alior Banku”

  1. coś za coś. to było jasne ze kiedys się wywali