Lokaty Strukturyzowane – pare słów o tym czym są

W ostatnich dniach pojawiły się dwa ciekawe dokumenty dotyczące wyników lokat strukturyzowanych. Jeden z nich opracowany przez KNF, drugi przez Open Finance dotyczący wyników za III kwartał 2010r. Oba dokumenty pokazują całkowitą mizerie wyników, dotychczasowych zakończonych lokat. Ale za nim o tym pomówimy zacznijmy od początku czyli czym są lokaty strukturyzowane.


Najważniejszą cecha produktu o nazwie „Lokata strukturyzowana” jest sposób w jaki powstaje wynik, oraz gwarancja kapitału (nie koniecznie 100%). Strukturę tworzy się z dwóch części. Większa cześć wpłaconej sumy, inwestowana jest w instrumenty bezpieczne tak by dać 100% (lub założony inny poziom gwarancji) na zakończenie życia produktu. Nazwijmy ją częścią gwarantującą zachowanie kapitału. Niewielka zaś część jest inwestowana pasywnie, w znany i publikowany wskaźnik/indeks w postaci opcji. Opcje są to produkty sprzedawane przed banki inwestycyjne, a ich cechą jest „zakład” dotyczący realizacji danego wydarzenia.
Inaczej mówiąc bank inwestycyjny ze sztabem ludzi rozgląda się na rynku, jakie zakłady może zaoferować i za ile, tak by wyjść na tym zawsze na plus. Bank inwestycyjny wystawiający opcje, zachowuje się jak bukmacher dający możliwości zawierania różnych zakładów po „ustalonych kursach”. Nie muszę mówić iż bank wystawiający opcje zasadniczo nie dokłada do interesu, bo opcje po swojej stronie zabezpiecza. Firma tworząca więc produkt strukturyzowany, bierze sobie takie opcje niemal z półki. O typach opcji jeszcze napiszę. Ale wracając do tematu, zasadniczo opcja jest to „zakład” czy wydarzenie wystąpi. Przykład, wzrost WIG20 powyżej 3000pkt.

Produkty strukturyzowane opakowane są najczęściej w polisy lub lokaty bankowe, co wynika z faktu iż “formalną gwarancje kapitału” mogą oferować tylko firmy ubezpieczeniowe i banki. Użycie ubezpieczyciela i polisy powoduję ominięcie podatku Belki. Kolejną rzeczą, którą trzeba przed zakupem poznać to jak kształtował się wskaźnik/indeks na podstawie którego powstał dany produkt oraz jakie warunki „wygrania zakładu” zawiera opcja na ten wskaźnik/indeks. Często te indeksy są egzotyczne w konstrukcji, bez długiej historii, co powoduje iż wyniki “symulacji” pokazane przez twórców struktur, są często wykonane dla optymistycznie dobranego okresu. Furorę obecnie zdobywają struktury stworzone na wyrafinowanych indeksach czołowych banków inwestycyjnych, opartych o dynamiczny i zmienny w czasie podział aktywów. Takie indeksy potrafią rosnąć na spadkach, czy zarabiać na różnicach między dwoma instrumentami, gdzie wzrost wartości może wystąpić nawet gdy dwa instrumenty spadają lub rosną ale w różnym tempie (outperformace).

Trzeba jednak pamiętać, że algorytm tworzenia tego produktu/opcji jest następujący. Na podstawie danych historycznych wybierany jest jeden z tysięcy różnych indeksów/wskaźników które ostatnio miały dobre wyniki. Marketing rządzi i w finansach, a znalezienie czegoś co ostatnio teoretycznie przynosiło wyniki jest proste. Tylko, że z punktu widzenia inwestora to nie jest najlepsze podejście. Szczególnie zwracam uwagę na sytuacje, gdy symulacje pokazują dziwnie wybrany krótki okres. Nie dajmy sie nabierać gdy wyniki symulacji nie obejmują zachowanie się indeksu/wskaźnika co najmniej z okresu 10-15lat i przyjrzyjmy się dokładnie zmienności danego wskaźnika w różnych okresach. Zasada ta działa i w druga stronę, był jakiś czas temu produkt oparty o diamenty tyle ,że w reklamach pokazano bardzo długi okres czasu, dziesiątki lat i statystycznie rynek rosnący, ale mający długie lata regresji i spadków a produkt jest 2 letni. Oczywiście zabrakło pokazania możliwej straty w okresie 2 letnim.

Struktura ma też kolejny ważny element czyli wskaźnik partycypacji w zmianie wskaźnika/indeksu. Wskaźnik partycypacji to poprostu współczynnik, ile zarabia nasza struktura w stosunku do indeksu na którym się opiera. Wyobraźmy sobie strukturę z gwarancją kapitału oparta na opcjach na WIG20, w których partycypacja we wzroście indeksu wynosi 80%. Oznacza to iż na koniec życia produktu dostaniemy 100% wpłaconej sumy gdy WIG20 spadnie lub 100%+ 4/5 wzrostu indeksu WIG20.

Od długiego czasu furorę robią wskaźniki/strategie opartą o BNP Paribas Millennium 10/8 Europe ER, pozwala ona zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach na wymienionych rynkach, dzięki możliwości zajmowania krótkich pozycji. Jednak partycypacja dla tych różnych produktów strukturyzowanych, wynosi od 70% do 130% to jest diametralnie wielka różnica. Dlatego nie dajmy się zbajerować, patrzmy uważanie na wskaźnik partycypacji i poszukajmy czy konkurencja nie ma produktu, opartego na tym samym wskaźniku, ale o lepszych parametrach partycypacji zawierająca korzystniejsze warunki opcji.

Cechą każdej struktury jest okres subskrypcji czyli ściśle określony czas w jakim można taki produkt nabyć. Struktura jest produktem terminowym i wszystkie założenia czyli gwarancja i partycypacja dotyczą nas TYLKO gdy wytrwamy do końca okresu na jaki jest przewidziana.

Cechy na które trzeba zwrócić uwagę:

a) strukturę kupujemy z myślą o utrzymaniu jej w przewidzianym dla niej czasie.

b) w pełni rozumiemy na czym oparty jest wskaźnik/indeks i jak działa, oraz znamy warunki zawartej opcji czyli zasady naliczania zysku. Nie kierujmy sie “symulacjami” one na pewno są zrobione dla odpowiedniego okresu a wskaźnik/indeks został wybrany z setek innych, które są przygotowane czekają na swój czas by na danych historycznych pokazać iż wskaźnik jest dobry.

c) wskaźnik partycypacji w zysku z instrumentu bazowego jest na tyle duży iż uzasadnia ryzyko/zysk

d) znamy wszystkie koszty nabycia i obsługi struktury.

Dla struktur z gwarancja kapitału jest alternatywa o wyższym ryzyku i dochodowości, podobna w działaniu tylko bez części bezpiecznej i bez gwarancji kapitału za to z partycypacja w zmianach indeksu/wskaźnika równą 100%. Są to ETFy lub certyfikaty strukturyzowane dostępne na GPW, które oparte są na tych samych indeksach/wskaźnikach co “struktury z gwarancją”, ale ich cechą naturalną, jest 100% partycypacji, zarówno we wzroście jak i spadku. Potencjalny zysk jest więc wielokrotnie większy ale i strata może być bolesna. Niestety, na dziś w Polsce przeciętny inwestor ma do dyspozycji niewiele takich produktów. Są to produkty oparte o indeksy giełdowe polskie, niemieckie, bułgarskie, rumuńskie, ukraińskie, rosyjskie, kazaskie. Można tez nabyć taki certyfikat na złoto czy ropę. Inną alternatywą jest któryś z brokerów, którzy oferują kontrakty CFD na indeksy czy waluty, ale też i na surowce, tutaj też udział we wzroście i spadku może wynosić od 10% do 10000%, bo istnieje możliwość lewarowania czyli używania dźwigni finansowej.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

3 Responses to “Lokaty Strukturyzowane – pare słów o tym czym są”

  1. Witam, nie znalazłem do Pana żadnego kontaktu więc napiszę tutaj. Mam dopiero 18 lat i chciałbym ulokować gdzieś 10 tysięcy złotych. Zależy mi przede wszystkim na bezpieczeństwie tych pieniędzy, chociaż szczerze powiedziawszy liczę na chociażby niewielki zysk. Chciałbym abyś poradził mi co zrobić z tymi pieniędzmi, biorąc pod uwagę mój wiek i to że nie mam żadnych wydatków itp. gdyż jestem na utrzymaniu rodziców. Moje pojęcie o inwestowaniu jest też niewielkie, dopiero powoli zaczynam przyswajać wiedzę na ten temat. Jedynie o oszczędzaniu sporo wiem :D Przy okazji gratuluje świetnego bloga, pozdrawiam ;)

  2. @Krzychu (w sumie pyt nie do mnie ale pokusze sie o odpowiedz) najlepsza inwestycja to w wiedze (wiedze w co i jak inwestowac) a pozniej doswiadczenie i oczywiscie porazki ktore najbardziej nas ucza, jak nie wtopisz pierwszych 10tys i nie wyciagniesz wnioskow nigdy nie bedziesz mial odwagi i umiejetnosci zeby zarobic wieksza kase

    czytaj, szukaj wiedzy , analizuj, inwestuj, przegrywaj z rynkiem, wyciagaj wnioski, zarabiaj ….

    autor bloga oczywiscie serwuje wiedze na dosc wysokim poziomie, ktora chetnie czytam, ale sadze ze kazdy ma wlasna glowe i chyba cos pod nia zeby umiec zarzadzac sam wlasnymi pieniedzmi, pozniej nie mozna zwalic winy ze to przez ciebie nie zarobilem :)

  3. Postaram sie cos napisać apropo własnie inwestowania z wentylkiem bezpieczenstwa.