Czy fundusz m-Indeks FIO realizuje cel ?

Ipopema TFI wprowadziła do Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych w mBanku i Multibanku interesujący produkt, a mianowicie fundusz indeksowy. Polityka funduszu polega na wiernym odwzorowaniu zachowania indeksu giełdowego MWIG40. Fundusz wystartował dla drobnych inwestorów od 1 września 2010r. i póki co dostępny jest jedynie w mBanku i Multibanku. A jak prezentowały się jego wyniki w pierwszych tygodniach? Czy jego wyniki są naprawdę zbliżone do wyników indeksu ?


Ponieważ fundusz wystartował 1 września do naszego pierwszego testu wzięliśmy dane od 15 września do 15 października pomijając etap startu. Trzeba jednak powiedzieć iż w funduszu ostro rosną aktywa, więc na więcej wniosków trzeba poczekać ,aż aktywa ustabilizują się na wysokim poziomie i fundusz będzie mógł minimalizować pozycję gotówkową. Wtedy umorzenia i wpłaty będą mniej zaburzać wyniki. Na start jednak oczekujemy około 90% korelacji z indeksem co uznalibyśmy za sukces.

Popatrzy na dane.
15 września MWIG40 wynosił 2574,52 a wycena m-Indeks 102,73
15 pażdziernika MWIG40 wynosił 2704,18pkt a wycena m-Indeks 107,4zł.
Posumowanie: MWIG wzrósł o 5,04% a m-Indeks o 4,55%

Jednak ciekawie wygląda spojrzenie na bardzo silną korelacje wyników funduszu z indeksem. Oto wykres

1) Maksymalna różnica między wyceną funduszu, a zmianą indeksu (tracking error) nie przekracza 8 punktów bazowych. Maksymalna wartość tej różnicy miała miejsce w dniu 4 października gdy indeks wzrósł 0,77% podczas gdy fundusz o 0,69%.

2) 9 krotnie czyli w 40% przypadków wycena funduszu, odzwierciedla zmianę indeksu
z dokładnością do +/-0,01%.

Wnioski: Oczywiście na nie jest za wcześnie, fundusz zmienia skokowo aktywa jako nowy produkt. Cieszy bardzo wysoka korelacja z indeksem i miejmy nadzieje iż odzwierciedlenie indeksu będzie z czasem co najmniej w 95%, co dla funduszu otwartego uznawane jest za bardzo dobry wynik. Jeśli dojdzie dywidenda to mimo kosztów, fundusz ma szanse pobić indeks co byłoby interesującym wynikiem. Obiecuje trzymać rękę na pulsie.

Jeszcze ciekawiej wygląda gdy spojrzymy na wyniki m-Indeks z innymi funduszami Małych i Średnich Spółek
Wykres pochodzi z Portalu Money.pl
Da się to wytłumaczyć stopą zwrotu z indeksu SWIG80 za ten okres -0,1%, podcza gdy MWIG40 zarobił ponad 5%. Przy okazji widać też, które fundusze mają średnie spółki , a które małe.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

2 Responses to “Czy fundusz m-Indeks FIO realizuje cel ?”

 1. Chciałbym zwrócić uwagę na opłaty za zarządzanie:
  1) IPOPEMA m-Indeks – 1,5% (czy aby nie za dużo jak na fundusz indeksowy pasywnie zarządzany?)
  dla porównania:
  2) Lyxor ETF na WIG20 – 0,5% (3x mniej niż IPOPEMA, ale inny indeks bazowy, też GPW)
  3) Arka Obligacji – 0,7% (fundusz aktywnie zarządzany, co prawda dłużny, niemniej wymagający opłacenia pracy analityków, selekcji papierów)

 2. m-INDEKS jest funduszem otwartym z wpłata 100zł i bez prowizji. Po drugie do 1,5% dolicz jeszcze 0,45% dla agenta transferowego. Takie koszty nie sa jednak niczym dziwnym portfel 40 spolek kosztuje, pozatym mysle ze beda lekko lewarowac, by wyjsc z indeksem 1:1 (mimo posiadania plynosci gotowki). Ale jak mowie pozyjemy zobaczymy. Kluczowe sa wyniki

  Fundusz dla jednostek B ma 0,8% opłaty za zarzadzanie co przelozy sie na wyniki w dlugim terminie. Mysle ze trzeba obserwowac jak im idzie.