Przygotowujemy sobie narzędzia do inwestowania.

Jak w każdej dziedzinie życia, by skutecznie inwestować potrzebne są narzędzia do realizacji planów. Dlatego teraz przeskoczymy nieco do przodu i pominiemy kwestie, szacowania ryzyka i doboru instrumentu finansowego do realizacji naszego celu, a zajmiemy się samymi narzędziami.


Po pierwsze i najważniejsze. Do inwestowania NIE UŻYWAMY konta bieżącego. Oddzielamy szczelnym murem inwestycje od bieżących wydatków. To są rożne budżety i fundusze. No to zaczynamy subiektywny przegląd narzędzi których ja używam.

Do inwestowania potrzebne nam są narzędzia pozwalające w miarę optymalnie korzystać z:
- rachunków oszczędnościowych
- lokat
- obligacji skarbowych
- obligacji korporacyjnych
- funduszy inwestycyjnych
- papierów wartościowych (akcje, certyfikaty, ETFy).

Zacznijmy od końca. Rachunek papierów wartościowych w Domu Maklerskim to podstawowe narzędzie do poruszania się po rynku akcji, ale też po rynku certyfikatów funduszy zamkniętych oraz obligacji korporacyjnych. Do tego dochodzą ETFy. Z punktu widzenia inwestora nie żyjącego na co dzień z giełda, dobrze by było by prowadzenie rachunku było w miarę tanie i w miarę proste. Ze swej strony polecam darmowy rachunek z darmowymi notowaniami „1 oferta” w mbanku. Rachunek ma parę upierdliwości jak brak wyceny bieżącej portfela (ta aktualizowana jest około 21:00) ale z drugiej strony „darowanemu za darmo koniowi, w zęby się nie zagląda”. Mbank ma tę szczególną zaletę, iż zakładając w nim konto uzyskujemy też dostęp do ogromnej ilości funduszy inwestycyjnych bez prowizji za nabycie i umorzenie, co stanowi kolejny element układanki. Produkt ten nazywa się Supermarket Funduszy Inwestycyjnych
Jeśli nie posiadasz jeszcze takowego konta to szczegóły oferty wraz wnioskiem są pod tym linkiem

Bardzo interesującą ofertę ma tez rachunek bankowy w Alior Banku. Oprócz oferty bankowej typowej dla internetowych rachunku z zerowymi opłatami za podstawowe czynności, dostajemy coś czego nie ma żadna konkurencja czyli lokaty walutowe w USD i EUR z codzienną kapitalizacją bez podatku belki. Ciekawa tez jest funkcja automatycznej nocnej lokaty dla połowy środków na rachunku bieżącym (obecnie 5,0%, efektywnie więc 2,5%). Do tego darmowy rachunek maklerski i dostęp do funduszy inwestycyjnych Alior, które zarządzane są przez Ipopema TFI (nie dostepne w mbankowym SFI), podobnie jak fundusze Blackrock. Szczegóły oferty i wniosek (tutaj)

Kolejnym narzędziem które polecam z kilku powodów jest konto Inteligo w PKO BP . Oprócz największej sieci bankomatów PKO BP i BZWBK oraz darmowości prowadzenia (średnie miesięczne saldo 100zł) wraz z kartą debetową, jest też dostęp online do obligacji skarbowych emitowanych przez Ministerstwo Finansów. Do tego mamy dostęp do funduszy PKO TFI oraz onlinowe zamawianie raportów w Biurze informacji Kredytowej (na wypadek gdy potrzebny nam scoring i historia kredytowa) . Po 1 minucie mamy swój raport BIK, czasami się to może przydać. Jeśli nie posiadasz jeszcze tam konto to szczegóły oferty sa pod tym linkiem

Czwartym narzędziem które nam się przyda, gdyż ani Inteligo ani mbank nie zachwycają lokatami i rachunkami oszczędnościowymi jest Konto optymalne w Open Finance wraz z szerokim wyborem Lokat online z bez Belkowym naliczaniem odsetek . Co ciekawe OpenFinance to firma doradcza, a ich produkty de facto tworzone są przez grupę wokół Getin Banku.

Oczywiście każdy może dobrać sobie narzędzia dowolnie ważne by je mieć, były tanie w utrzymaniu (żadnych tam opłat za 5 ofert, Analize techniczną i bóg wie co jeszcze). Na początek jest to zbyteczne.

Przegląd kont, lokat, fundusz jest w naszym katalogu . Nie jest to pełna oferta rynkowa, a ja oczywiście polecam samodzielną analizę i dobór pod siebie narzędzi inwestycyjnych.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

One Response to “Przygotowujemy sobie narzędzia do inwestowania.”

  1. witam
    ja bym do tego katalogu dodał jeszcze http://www.myfund.pl
    pomocna strona do monitorowania swoich inwestycji