Plan zarządzania „Posagiem dla dziecka”

Jak 3 dni temu mówiliśmy, mamy już piękny wykres i tabelkę wzrostu kapitału, miesiąc po miesiącu. Teraz musimy zastanowić się nad wyborem instrumentu inwestycyjnego i zmaksymalizowaniu szans na realizację celu. Zacznijmy jednak od pytań dlaczego, taka a nie inna stopa zwrotu w założeniach naszego planu.


Z tabelki na końcu poprzedniego artykułu o Planie posagowym dowiedzieliśmy się jakie instrumenty dają, jaka przewidywalna stopę zwrotu. Nie będziemy się zagłębiać skąd się wzięły (o tym kiedyś). Dla zainteresowanych polecam obliczyć CAGR funduszy z 10 i więcej letnia historią, będzie oscylował dokładnie w podanych widełkach. Z naszego punktu widzenia wystarczą widełki +/-1%. Stąd też dla funduszy akcji przyjmujemy iż 8-10% jest uśredniona stopą zwrotu jakiej należy oczekiwać w długim okresie.

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa jak zmaksymalizować szansę na realizację celu i uniknąć obsunięcia kapitału typu -40%. Wbrew pozorom jest to proste. Potrzebujemy instrument, o dużej zmienności na którym możemy wyłapać górkę. Popatrzmy na rysunek

Kolor niebieski to przyrost kapitału dla stopy zwrotu 10% rocznie, analogicznie kolor brązowy 8% i kolor zielony 6%. Jak łatwo zauważyć wszystkie one zbiegają się w CELu około 200tys PLN. Przy czym niższa stopa zwrotu wymaga wyższego kapitału na starcie (dla 8% jest to około 30tys, dla 6% około 55tys) Dodatkowo wyznaczyliśmy hipotetyczny w miarę realny wynik portfela funduszu akcyjnego, ze swoja zmiennością, czyli jak wartość portfela zachowuje się realnie w czasie cykli hossy i bessy.

Już wiecie gdzie jest trick ? Gdy wartość naszego portfela odchyli się w czasie hossy od oczekiwanej średniej 10% (odchylenie funduszy akcyjny osiąga +/- 40%), w górę i przebije wyliczone linie stopy zwrotu dla 8% lub 6%. Oznacza to dla nas sygnał, że to realizacji CELU, do końca okresu inwestycji wystarczy stopa 8% lub 6%. I tak około 2022roku wartość portfela przebija zieloną linie, i tego dnia konwertując cały portfel do lokat bankowych na 6% osiągamy CEL jaki sobie założyliśmy po 15latach. Jak zauważyliście dzięki takiej konstrukcji inwestycji, wykorzystujemy „hossę” jako moment wyjścia z inwestycji. Robimy to jednak całkowicie mechanicznie.

Czas na real-time test !!! Od października będziecie mogli śledzić, dokładnie ten plan i sposób obliczania „oczekiwanej stopy zwrotu dla pozostałego czasu inwestycji”. Jeśli w którym momencie, kapitał + następne wpłaty powalą na osiągniecie celu za pomocą niższej stopy typu 8% lub 6% dokonamy konwersji na lokaty lub obligacje i przez pozostały okres, będziemy właścicielami spokojnego snu.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

Comments are closed.