Plan inwestycyjny „Posag dla dzieci”.

Dzisiaj zgodnie z obietnica, będziemy tworzyć plan inwestycyjny i wyznaczać cele inwestycji. Zbudujemy krzywą przyrostu kapitału. Będziemy też, niwelować szkodliwą inflacje. Jeśli nie przeczytaliście jeszcze artykułu o zasadach i teoriach planowania inwestycji , to teraz jest ostatnia szansa, bo warto poznać teorie by lepiej zrozumieć dlaczego tak to działa. Przypominam tylko iż cały plan opiera się na realizacji celów a nie maksymalizowaniu zysku i ryzyka.
Po pierwsze musimy wyznaczyć ramy inwestycji mniej więcej zgrubnie. Do tego celu posłuży nam kalkulator przychodów z inwestycji . Kalkulator pozwoli oszacować ile mniej więcej możemy się spodziewać przy danej długości inwestycji i kwocie. Proponuje przyjąć stopę zwrotu od 8-10% maksymalnie. Jeśli będziecie chcieli korygować wynik o wartość np inflacji to stopa na początek 6-8%. Tabelka oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka, na końcu artykułu.

Mój plan zakłada prezent na 18 urodziny dziecka, mogę odkładać około 500zł. Po wykorzystaniu kalkulatora wychodzi iż ze stopą 7,7% i 500zł, mogę oczekiwać około 150tys zł netto.

Tak oto powstaje nasz plan i jego założenia:

a) 15 lat inwestycji
b) około 500zł miesięcznie
c) na podstawie kalkulatora mogę spodziewać się
150tys netto dla stopy procentowej 0,62% miesięcznie czyli 7,7% rocznie, dlaczego taka stopa za chwile.
d) Cały plan zamierzam indeksować o inflacje co podnosi oczekiwana stopę procentową do 9-12%. Obecne 150tys za 15 lat będzie warte około 100tys dzisiejszych, przy inflacji 3%. Stad też chce zachować wartość nabywczą dzisiejszych 150tys. Jak to zrobić ?

Cały plan zebrałem w zgrabny arkusz kalkulacyjny (do ściągnięcia tutaj – format xls), , do którego łatwo możecie podstawić swoje wartości. I tak pomijając inflację wychodzi nam po 15 latach:
- Kwota składek 90 000,00 zł
- Zysk brutto 75 698,78 zł
- przychód brutto 165 698,78 zł
- przychód netto 151 316,01 zł

Teraz najtrudniejsza rzecz całego planu, korygowanie utraty wartości pieniądza w czasie, w moim przypadku indeksowanie o inflacje. Ale nie ma to znaczenia o co indeksujecie, może to być, cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, gdy zbieracie na mieszkanie dla dziecka. Może to być średnia cena samochodu klasy C i dowolny inny wskaźnik. Ważne jest jak to zaimplementować w planie.

Oto zasady.
a) Składkę 500zł zwiększam o stopień miesięcznej inflacji sprzed dwóch miesięcy. Czyli składka w listopadzie będzie powiększona o inflacje z września m/m, publikowana około 15 października. Wpisujemy w podanym arkuszu w kolumnie C , dla każdego miesiąca rzeczywistą wartość.
b) Stopę zwrotu każdego miesiąca zwiększam analogicznie. Kwoty w kolumnie G to właśnie utrata wartości pieniądza w czasie czyli pokrywanie inflacji, inna kwota w każdym miesiącu zależnie od wpisanej inflacji w kolumnie C i skumulowanego kapitału.

Dla symulacji podstawiam inflacje 0,25% miesiąc do miesiąca m/m. Czyli rocznie 3,04%. Oto wyniki dokładne tabele w pliku.

Zyski skumulowane dla stopy 7,7% bez inflacji: 204,21%
Skumulowana inflacja: 56,74%

- suma składek 113 486,34 zł
– składki standardowe 90 000,00 zł
– dopłata do składki na inflacje 23 486,34 zł
- zysk z kapitału 145 803,33 zł
– standardowy 103 905,82 zł
– zysk na pokrycie inflacji 41 897,51 zł
Przychód brutto 259 289,67 zł
Przychód netto 231 587,04 zł

Jak łatwo się domyślić wynik przychodu brutto po uwzględnieniu inflacji czyli 259 289,67 zł będzie o 56% większy niż wynik policzony chwilę wcześniej bez inflacji 165 698,78 zł. Czyli pokrywa nam dokładnie skumulowaną stopę inflacji.

Zastosowanie tego sposobu pozwala zachować nam w przyszłości wynik portfela urealniony o utratę wartości pieniądza w czasie.

Znamy już oczekiwaną krzywą przyrostu kapitału, oraz oczekiwaną stopę zwrotu. Czas poznać szacowanie ryzyka względem stopy zwrotu. Zanim napisze o matematycznych instrumentach liczących te wartości dla potrzeb planu wystarczy oto taka tabelka.

Szacunkowe stopy zwrotu i ryzyko

Nazwa instrumentu uśredniona stopa zwrotu maksymalne obsunięcie kapitału
Małe i Średnie spółki 10-14% -60%
Akcje dużych i średnich 8-11% -50%
Obligacje korporacyjne 6-10% -10%
Obligacje skarbowe i samorządowe 5-7% 0%
Lokaty długoterminowe 4-6% BFG

Pozostał nam do wyboru instrument finansowy, potrzebny do realizacji planu. O tym jak go wybrać w osobnym artykule. Ale zasadniczo NIE MA znaczenia który fundusz lub aktywo z danej kategorii wybierzecie. I tak macie średnie szanse losowe na wybranie średniego.

Do tego w kolejnych częściach opowiemy też o kontrolowaniu portfela, i o tym jak realizując CEL, całkiem przypadkiem kupujemy tanio i sprzedajemy drogo.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

2 Responses to “Plan inwestycyjny „Posag dla dzieci”.”

  1. [...] są wokół Ciebie Inwestowanie Co to jest inwestowanie? Planuj i realizuj cele Plan "Posag" założenia Instrumenty finansowe Dla kogo?, kiedy?, jak kupić? Otwarte Fundusze Inwestycyjne Czym [...]

  2. [...] są wokół Ciebie Inwestowanie Co to jest inwestowanie? Planuj i realizuj cele Plan "Posag" założenia Zarządzanie "Planem Posag" Instrumenty finansowe Dla kogo?, kiedy?, jak kupić? Otwarte [...]