Lepsze niż akcje, stabilne 9,38% netto

Wyobraźcie sobie… instrument finansowy, który nie ma żadnego spadku wartości w okresie 5 lat. Daje stały przewidywalny dochód, do tego bijący najlepszy fundusz akcyjny. Dostępny detalicznie od 100zł. Można go kupić i sprzedać każdego dnia. Czy chcecie go poznać ?
Zacznijmy jednak od rywala. W ciągu ostatnich 5 lat (01.09.2005 – 01.09.2010) najlepszy detaliczny, fundusz inwestycyjny rynku szerokiego – akcyjnego, czyli Fundusz Legg Mason Akcji wzrósł z 196,93zł do 322,92zł, co daje 63,9%, a po obelkowaniu 51,78%, co z kolei po wygładzeniu – wskaźnikiem CAGR daje 8,70% netto rocznie. Jest to bardzo przyzwoity wynik i oczekiwany dla rynku akcyjnego. Pamiętajmy iż to NAJLEPSZY FUNDUSZ AKCJI. Były też takie co za całe 5 lat, dawały 16% brutto jak AIG Akcji, a taka Korona Akcji (UniKorona Akcji) 39% brutto. Dla porównania WIG miał 28,8%, średniorocznie to wychodzi 5,19% netto. Tymczasem nasz tajemniczy instrument miałby dawać skromne 9,38% netto !!!. Czym jest więc ten tajemniczy instrument, do czorta !?

Jest to hipotetyczne obligacja korporacyjna, oparta na WIBOR6M z marżą 6,5%, do tego wypłata odsetek (kuponu), co pół roku, minus podatek od odsetek, naliczany przez Biuro Maklerskie. WIBOR6M braliśmy z dnia 1 września i 1 marca, począwszy od 1 września 2005r. Oczywiście w realnych warunkach, wynik będzie nieco niższy, gdyż wysokość odsetek płatnych co pół roku, zapewne nie trafia swoja wielkością, idealnie w kwotę nabycia nowych emisji obligacji (reinwestycja), a tak założyliśmy w naszych obliczeniach. Kolejnym elementem który nieco obniży wynik, jest fakt iż na rynku Catalyst, nie kupimy obligacji za 100% ceny nominalnej. Mimo to realny wynik w postaci ok. 8% netto i tak robi wrażenie. Trzeba jednak pamiętać też o ryzyku niewypłacalności emitenta to nie są obligacje skarbowe i „zyski bez ryzyka”.

W 2005r. nie było takich instrumentów w detalu, stad posłużyliśmy się wirtualna konstrukcją czyli hipotetyczną obligacje ale … dzisiaj dokładnie taki mechanizm, posiada zarówno obligacja Ganta GNT0312 WIBOR3M+6,5% marży (kupon co 3mies), jak i Prime Car Management PCM0312 i PCM0314 (WIBOR6M+6,5% marży).

Ba nawet obligacje spółdzielcze z WIBOR6M+3,5%, jakie wystawiają wszystkie banki spółdzielcze, pokonują indeks WIG, dla liczonego przez nas okresu. A te obligacje są na 10-20lat nie trzeba ich rolować. Przykładowo PBS0720 ma marże 3,5% dla pierwszych 5lat i 5,5% dla kolejnych.

Myślę ,że warto zwrócić uwagę na rynek obligacji Catalyst, i doposażyć swoje portfele w tego typu instrumenty, jako stabilizator zmienności portfela. Ale to pozostawiam ocenie czytelników.

O rynku Catalyst i obligacjach korporacyjnych jeszcze napiszemy. Jest to jednak dosyć specyficzny rynek, na którym kupujemy i sprzedajmy obligacje podając wartości procentowe ceny nominalnej (tymczasem nasza płatność transakcyjna zawiera tez odsetki), oraz musimy posiąść umiejętność liczenia rentowności obligacji w przód, zależnie od ceny transakcyjnej. Przykładowo cena 101% dla obligacji wygasającej za rok, obniża nam rentowność o 100punktów bazowych (1% nominalnego oprocentowania). Podczas gdy ta sama cena dla obligacji wygasającej za 2 lata, obniża rentowność dwukrotnie mniej, bo tylko niejako 1% (dokładnie to 100pb) dla pierwszego okresu, a w drugim mamy już pełne nominalne oprocentowanie. Ale o obligacjach korporacyjnych szerzej napiszemy wkrótce.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

7 Responses to “Lepsze niż akcje, stabilne 9,38% netto”

 1. młody125 napisał:

  Można rozwinąć trochę kwestię kuponów (tych 3,5% i 6,5%). Jak to wygląda w praktyce. Jest określona data wypłacania kuponów, czy np. 3 m-ce po zakupie. Najlepiej przykład : kupuję teraz GNT0312 za 5000 zł i jak będzie wyglądać najbliższy rok (wibor 4% możemy przyjąć).

 2. Co 3 miesiace dostajesz w formie podobnej do
  dywidendy kwote. 1/4 z mnozenia ceny nominalnej razy WIBOR+marza. Kwote dostajesz na rachunem maklerski juz z potraconym podatkiem (zasada jak przy dywidendach z akcji)

 3. młody125 napisał:

  Jeszcze dwa pytania mam.
  1. Obligację można sprzedać w dowolnej chwili? Bez względu na datę wygasania.
  2. Czy cena jest pomniejszana o kupon, i kiedy będzie najbliższy dla pcm0314.

  Zna Pan może stronę z obszerniejszymi informacjami na temat obligacji korporacyjnych.

 4. 1. Tak o ile sa notowane na GPW
  2. Notowanie obligacji na GPW odbywa sie za pomoca PROCENTU ceny nominalnej, do ceny transakcyjnej doliczane sa nalezne odsetki ktore placisz sprzedajacemu gdy kupujesz, lub placa tobie gdy sprzedajesz.

  Duzo informacji i daty wypłaty kuponów sa na http://www.gpwcatalyst.pl sa tam Dokumenty Emitentów i w kazdym sa daty wypłaty odsetek.

 5. młody125 napisał:

  Dzięki za informacje.

 6. Z chęcią poczytam o obligacjach z rynku Catalayst. Ostatnio się trochę tematem zainteresowałem i próbowałem testowo kupić jedną taką obligację przez eMaklera. Nie wyszło. Nie za bardzo rozumiem jak odbywa się obrót tymi obligacjami no i jak je można nabyć ‘u źródła’ w dniu emisji. Czy to działa na podobnej zasadzie jak IPO?

  Eh, człowiek się musi całe życie uczyć, żeby nie zostać w tyle :)

 7. 4 pazdziernika pojawia sie obligacje MVP0813 z marza 5,8%+WIBOR3M oraz REMEDIS obligacje o cenie nominalnej 1zł i 11% stale.