Planuj każdą inwestycje….

W momencie gdy znamy już odpowiedź na pytanie Co to jest inwestowanie ? , oraz wiemy z jakich elementów się składa, możemy przejść do realizacji. Najczęściej popełniany błąd inwestora, to brak jakiegokolwiek planu i podejście „jak coś wpadnie kasy” wrzucę do funduszu. Z takim podejściem nic mądrego z tego nie będzie, podobnie jak kierowanie się w inwestycjach emocjami. Dzisiaj pogadamy sobie o planowaniu oraz sposobie realizacji celów.W każdej inwestycji najważniejszą rzeczą jest CEL. Nie inwestujemy przecież by „być bogatym” czy „mieć dużo pieniędzy” bo to nie są cele zdefiniowane. Nasza inwestycja musi mieć KONKRETNY CEL. Wszystkie cele możemy podzielić na 3 charakterystyczne grupy.

1) Celem jest realizacja „określonego kapitału” w przyszłości (kupno domu za 10lat, posag dla córki na 18 urodziny). Cechą tego celu jest ściśle zdefiniowany CZAS inwestycji oraz WYSOKOŚĆ OCZEKIWANA .
2) Drugim celem jest „odłożona realizacja systematycznej konsumpcji z zysków kapitału”. Pod tym nieco zakręconym określeniem znajdziemy fundusz emerytalny. Czyli akumulujemy środki by za mniej więcej określony okres czasu, czerpać z oszczędzonych pieniędzy w postaci stałego dodatku aż do wyczerpania kapitału.
3) Trzeci cel to życie z kapitału, czyli popularne rentierstwo. Tutaj akumulujemy środki do czasu uzyskania kapitału pozwalającego, żyć z odsetek bez uszczuplania kwoty bazowej. Czyli wolność finansową.

Kolejnym ważną cecha planu inwestycji jest określenie źródeł finansowania oraz wysokość tego finansowania. Plan nie dopuszcza inwestycji „z tego co zostanie na koniec miesiąca”. Kioyosaki ogólnie to dla mnie  ściemniacz pierwszej wody, ale w jednym przypadku ma racje NAJPIERW SOBIE, w tym wypadku inwestycja jest najważniejsza, jeśli ustalimy 200zł to ma być 200zł. Mamy przecież Fundusze Spokojnego Snu . I nie ma powodu by nasza realizacja długoterminowego CELu, miała ucierpieć z powodu wymiany oleju w samochodzie.

Od razu nasuwa się pytanie, ile muszę odkładać i mieć, by realizować jakiś swój cel. Do tego pomocne będą nasze kalkulatory. Ale o przykładach praktycznych w następnej części.

Mamy więc Cel, Źródło finansowania. Czas na trzeci czynnik, musimy zastanowić się nad ryzykiem nie zrealizowania celu oraz na określeniu wymaganej stopy zwrotu by przy określonym finansowaniu, osiągnąć wymarzony CEL. Stopa procentowa zwrotu z inwestycji powinna być szacowana na maksymalnie 8%. Wtedy ryzyko nie osiągnięcia celu spada do wartości sporo poniżej 10% (dla celu odległego o 30lat). Szacowanie ryzyka i „szans sukcesu” kiedyś też opisze. Jeśli nasze źródło finansowania i założona stopa procentowa, obliczona Kalkulatorem przychodów z inwestycji lub kalkulatorem dodatku do emerytury jest zbyt wysoka musimy zweryfikować CEL, lub wielkość wkładu czyli finansowania. Jak to zrobić, będzie wkrótce. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to ,że w łatwy sposób policzymy swoją OCZEKIWANĄ krzywą kapitału z dokładnością do dnia i grosza. Mając taki obraz łatwo będziemy trzymać się ścieżki wzrostu kapitału i potencjalnych odchyleń.  Ponieważ CEL często jest odległy warto znać etapy pośrednie i kwoty jakie powinny je reprezentować  i je kontrolować.

Mamy już Cel, finansowanie, policzone ryzyko i stopę zwrotu. Został nam ostatni element inwestycji czyli dobór INSTRUMENTU FINANSOWEGO, który optymalnie zrealizuje nasz cel. Pamiętajmy iż naszym celem nie jest maksymalizacja zysku (ale i ryzyka) tylko realizacja celu. Być może będziemy musieli w trakcie inwestycji,  zmienić instrument finansowy. Optymistyczny przykład to założyliśmy 1mln przy stopie procentowej 10% np za 20lat. Dobraliśmy sobie fundusz akcji MiŚ spółek. Jest hossa po 10 latach mamy już 700tys i do realizacji celu wystarczą nam lokaty bankowe czy obligacje. Nie zastanawiaj się wtedy, iż możesz mieć 1,5mln… nie taki był twój cel. Ogranicz ryzyko do minimum weź lokaty i obligacje jeśli ich oprocentowanie wystarczy do realizacji celu. Pamiętaj realizuj swój cel który musi zostać niezmienny. Znam wielu którzy bliscy celu ulegli gorączce hossy i zamiast realizować CEL,  poszli w Małe i Średnie spółki które w 2008r. wypłukały ich i oddaliły na lata od celu, a ten  był do osiągnięcia tylko zwykła lokatą lokatą bankową tak duża nadwyżka nad planem była.

Po weekendzie,  przejdziemy od tej nieco żmudnej teorii, do praktycznego definiowania CELU, zródeł finansowania, doboru oczekiwanej stopy zwrotu i ryzyka oraz wyboru instrumentu. A wszystko będzie w zakładce Mój portfel gdzie będziemy śledzić MÓJ CELi stopień realizacji. Mam nadzieje ,że przygotujecie swoje własne CELe na poniedziałek.


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

2 Responses to “Planuj każdą inwestycje….”

  1. [...] "Spokojnego Snu". Bank Taty – ucz swoje dzieci ! Inwestowanie Co to jest inwestowanie? Planuj i realizuj cele Kalkulatory &nbsp Optymalizator Dobolokat &nbsp przychodów z inwestycji &nbsp dodatku [...]

  2. [...] swoje dzieci ! Oszczędności są wokół Ciebie Inwestowanie Co to jest inwestowanie? Planuj i realizuj cele Instrumenty finansowe Czym jest ETF Kalkulatory &nbsp Optymalizator Dobolokat &nbsp [...]