Oszczędzanie. Krok 1 stwórz fundusze „Spokojnego Snu”

Fundusze „Spokojnego Snu” to podstawa domowych finansów i element niezbędny do życia każdemu człowiekowi. Tak wiem, trochę to zabrzmiało jak frazesy, ale zanim zaczniemy inwestować musimy takie fundusze mieć. Co rozumiemy pod pojęciem funduszy „Spokojnego Snu” ? Tak nazywana grupa aktywów, składa składa się z 3 elementów. Chodzi o fundusze które nazwaliśmy „Awaryjny”, „Spokoju” i „Planowania”. Po co one są tworzone i w jakiej wysokość za chwilę omówimy.
Fundusz awaryjny to dostępny w 24h, zasób pieniężny służący do nagłych niespodziewanych wydatków związanych z życiem codziennym. Dobrym przykładem jest awaria samochodu, lodówki czy innych przedmiotów codziennego użytku. Wszelkiego rodzaju nagłe opłaty bez możliwości prolongaty na okres ponad 30dni tez zaliczymy do tej puli (np. mandat drogowy). Wielkość tego funduszu to około 1 miesięczne wynagrodzenie lub okolice 3000zł. W odróżnieniu od innych blogerów nie jestem zwolennikiem jego istnienia gdy posiadamy pozostałe fundusze , w tym głownie fundusz „Spokoju”. Zamiast utrzymywać wysoką płynność funduszu „Awaryjnego”, możemy posłużyć kredytem w koncie osobistym.
Podkreślam jednak iż możliwe jest to TYLKO w wypadku posiadania funduszu „Spokoju” i mnóstwa rozsądku z NIE KORZYSTANIA z limitu „na pierdoły”. Dlaczego tak ?
Koszt limitu w koncie to około 30-50zł rocznie (gdy nie korzystamy z niego, a taki jest nasz cel). Gdy zajdzie taka potrzeba wykorzystujemy limit w koncie, by nie później niż po 30 dniach uzupełnić kwotę z mniej płynnego rachunku „Spokoju”. W moim przypadku ponieważ mam „Fundusz Spokoju” są to po prostu limity w koncie w wysokości 10tys PLN (koszt roczny gdy nie korzystamy to około 1-1,5% kwoty podstawionej do dyspozycji). Jeśli jednak ktoś chce posiadać taki fundusz lub nie ma wystarczającej siły woli, do nie korzystania z limitów debetowych, to prosze go utworzyć. Jedynymi narzędziami inwestycyjnymi spełniającymi warunek płynności poza nie polecaną „skarpetką” są „Rachunki Oszczędnościowe” lub rzeczywiste odnawiane codziennie „Dobolokaty”.

Fundusz Spokoju jest to zasób pieniężny z którego możemy skorzystać gdy spotka nas drastyczny spadek regularnych dochodów lub wysoki wydatek nie dający się zaplanować. Dobrym przykładem jest utrata pracy własnej czy małżonka, a więc spadek poniżej 50% dotychczasowego dochodu rodziny. Do takich wydarzeń zaliczymy też katastrofy naturalne jak uszkodzenia naszego domu (np zerwanie dachu w domu) czy całkowite skasowanie samochodu. O takich nieszczęściach jak choroby/wypadki z utratą zdolności do pracy nie wspomnę. Jego wysokość powinna pozwalać na nie mniej niż 6 miesięczne życie (w wypadku utraty dochodu/pracy) i około 20-30tys dla pozostałych przypadków. Środki z tego funduszu powinny być łatwe do uruchomienia bez nadmiernej straty i to w ciągu 14-30dni (do 14-30 dni musi nam wystarczyć fundusz awaryjny). Ponieważ okres uruchomienia jest już dłuższy niż w funduszu awaryjnym, możemy do „Rachunków Oszczędnościowych” i „Dobolokat” dołożyć lokaty do 6 miesięcy oraz instrumenty dłużne w postaci Obligacji (tych które można zerwać bez utraty kapitału). Oczywiście trzeba zachować rolowanie lokat np nowa lokata 6 miesięczna co miesiąc, tak by co miesiąc bez potrzeby zrywanie, mieć do dyspozycji 1/6 kapitału.

Fundusz Planowy to nic innego jak dodatkowy instrument finansowy (dodatkowe konto wydzielone) na którym akumulujemy środki na duży zaplanowany z góry jednorazowy wydatek. Dobrym przykładem jest OC/AC za samochód lub „wyprawka do szkoły” dla dzieci. Takich wydatków w roku mamy kilka więc budowanie takiego funduszu powinno trwać powiedzmy 3-6miesiecy przed wydatkiem. Dobrym instrumentem jest subkonto wydzielone formalnie z rachunku bieżącego, najlepiej typu Oszczędnościowego na którym akumulujemy potrzebne środki.

Posiadając te trzy wymienione fundusze możemy przestać martwić się życiem od wypłaty do wypłaty i zacząć tworzyć, najciekawszy fundusz czyli Fundusz naszych inwestycji.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

3 Responses to “Oszczędzanie. Krok 1 stwórz fundusze „Spokojnego Snu””

  1. wszystko fajnie, ale zwieksz interlinie, bo ciezko sie czyta ;) przydaloby sie wiecej przykladow, konkretow ;]

    pozdrawiam

  2. Nad interliniami pomyśle.
    Co do konkretów oczywiście wszystko będzie.
    Najpierw teoria, a potem praktyka.

  3. [...] Oszczędzanie Moja historia finansowa Ogarnij swój budżet Dług to Twój wróg !! Fundusze "Spokojnego Snu". Bank Taty – ucz swoje dzieci [...]